Εξ'αποστάσεως Εκπαίδευση - Οδηγίες προς γονείς

Αγαπητοί γονείς,
ευχόμαστε να είστε καλά εσείς και η οικογένειά σας. Μένουμε σπίτι και ελπίζουμε να περάσει γρήγορα και ανώδυνα αυτή η περιπέτεια. Οι τελευταίες οδηγίες από το Υπουργείο παιδείας είναι ότι θα ξεκινήσει εξ αποστάσεως εκπαίδευση.
Για να γίνει αυτό θα πρέπει κάθε μαθητής να δημιουργήσει προσωπικό λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ).
Ο σύνδεσμος για τη δημιουργία προσωπικού λογαριασμού μαθητή στο ΠΣΔ  είναι ο ακόλουθος: https://register.sch.gr/students/
Η εγγραφή των μαθητών/μαθητριών γίνεται μέσω Διαδικτύου από τον κηδεμόνα τους.
Τον αριθμό μητρώου θα τον βρείτε στον έλεγχο προόδου  Α΄ τριμήνου που ήδη έχετε στο σπίτι σας. Για τους μαθητές  της  Α΄ και Β΄ τάξης που δεν έχουν πάρει έλεγχο, θα επικοινωνήσουμε μαζί σας!
Η εξ αποστάσεως εκπαίδευση συνιστά το πλέον πρόσφορο εργαλείο για να διατηρήσουν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί την επαφή τους με την εκπαιδευτική διαδικασία στις παρούσες, έκτακτες συνθήκες που βιώνει η χώρα μας - χωρίς να αποσκοπεί στο να υποκαταστήσει τη δια ζώσης εκπαίδευση, ούτε να καλύψει τη διδακτέα ύλη.