ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ

Αγαπητοί γονείς,

Την Παρασκευή 17/9 η επόμενη επίδειξη της σχολικής κάρτας αρνητικού αποτελέσματος self test από τους μαθητές, και κάθε Τρίτη και Παρασκευή από την επόμενη εβδομάδαΟ προληπτικός διαγνωστικός έλεγχος νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19 μέσω δωρεάν αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας ελέγχου είναι υποχρεωτικός για τους/τις μαθητές/τριες κάτω των 12 ετών, που δεν έχουν ιστορικό νόσησης εντός τελευταίου εξαμήνου και τους μαθητές/τριες 12 ετών και άνω που δεν επιδεικνύουν πιστοποιητικό/βεβαίωση εμβολιασμού ή νόσησης το τελευταίο εξάμηνο, όλων των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος νόσησης διενεργείται δύο (2) φορές ανά σχολική εβδομάδα, πριν από την Τρίτη και την Παρασκευή αντιστοίχως.

Ο έλεγχος διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις ώρες (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα. Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας κάθε σχολικής μονάδας ο πρώτος αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την πρώτη ημέρα προσέλευσης στη σχολική μονάδα.

Ο/Η μαθητής/τρια επιδεικνύει, χωρίς να παραδίδει, τη σχολική κάρτα εντός της τάξης, στον εκπαιδευτικό της πρώτης ώρας και τη φέρει μαζί του/της μέχρι τη διενέργεια του επόμενου διαγνωστικού ελέγχου σε περίπτωση που ζητηθεί επίδειξή της από εκπαιδευτικό ή από τον/τη Διευθυντή/τρια/Υποδιευθυντή τρια, ή Προϊστάμενο/νη.

Από αύριο, Τετάρτη 14/9/21, η ώρα αποχώρησης είναι :

13:05 Α΄ τάξη

13:10 Β' τάξη

13:15 Γ', Δ', Ε' , ΣΤ' τάξη

Οι μαθητές των Ε΄ & ΣΤ΄ που αποχωρούν μόνοι τους θα φεύγουν από την πόρτα επί της οδού ΄΄Μιχαήλ Αρχαγγέλου΄΄.

Έως 17/9 η λειτουργία του Ολοήμερου μέχρι τις 15:00.

Έχει ξεκινήσει η λειτουργία της Πρωινής Ζώνης .

Με εκτίμηση,

Εμμ. Λαμπράκης                                       Αγγ.Τρουλινού