Αίτηση εγγραφής στην Α τάξη

Εγγραφή μαθητών στη Α΄τάξη του Σχολείου

Αγαπητοί γονείς:
Στην Α΄ τάξη εγγράφονται υποχρεωτικά όσοι μαθητές/τριες, γεννήθηκαν από την
1η Ιανουαρίου μέχρι και 31 Δεκεμβρίου 2014.
Οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν το διάστημα από 15 μέχρι 30 Μαίου 2020.
10:00 π.μ.-13:00 μ.μ. ( με την τήρηση των απαιτούμενων μέτρων αποφυγής διασποράς του
κορονοϊού, όπως αυτά έχουν ανακοινωθεί από τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας
(Ε.Ο.Δ.Υ.) (https://eody.gov.gr/covid-19-odigies-gia-ti-chrisi-maskas-apo-to-koino/). Ως εκ τούτου, παρακαλείστε ως προς την πιστή τήρηση των προτεινόμενων μέτρων.)

Για την εγγραφή στην Α΄τάξη απαιτούνται:

1. Αίτήση-υπεύθυνη δήλωση γονέα -κηδεμόνα
2. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή/τριας.
3. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
4. Ατομικό δελτίο υγείας μαθητή.
5. Βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου.
6. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή κοινότητας (αναζητείται αυτεπάγγελτα από τους Διευθυντές των Δημοτικών Σχολείων).
7. Αίτηση-Δήλωση Γονέα/κηδεμόνα για το Ολοήμερο. Για την συμμετοχή των παιδιών στο τμήμα Ολοήμερης λειτουργίας των Σχολείων, όσων επιθυμούν, απαιτούνται: (Βεβαίωση εργασίας ή ανεργίας και λοιπά).